Cholesterol

Cholesterol je látka lipidovej povahy a je neoddeliteľnou súčasťou každej bunky v tele. Telo si cholesterol samo vyrába v celom potrebnom množstve a jeho príjem zo stravy preto vôbec nie je nutný. Z cholesterolu sa vytvárajú žlčové kyseliny, podieľa sa na stavbe bunkových membrán, syntéze endogénneho vitamínu D a na produkcii pohlavných hormónov. Pri zvýšenom príjme potravín bohatých na nasýtené mastné kyseliny sa produkcia cholesterolu v tele zvýši. V krvi sa cholesterol viaže na niektoré krvné proteíny a tvorí s nimi lipoproteíny. Podľa hustoty potom rozlišujeme vysokodenzitné (HDL = high density lipoproteins) a nízkodenzitné (LDL = low density lipoproteins) lipoproteíny.

 

Pokiaľ je koncentrácia cholesterolu v krvi vyššia než 6,5 mmol/l, hovoríme o zvýšenej hladine cholesterolu v krvi a môžu hroziť zdravotné riziká spojené s usadzovaním nadbytočného cholesterolu na cievnych stenách, a tým aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Prášková Mana a Mana Drink sa vyrábajú z rastlinných zdrojov, vitamínov a minerálnych látok a cholesterol preto neobsahujú.

 

Užite si Manu ako súčasť pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Mana je vhodná pre každého zdravého dospelého jedinca.

 

Zdroj informácií:

 Global Health Risks: Mortality and Burden of Disease Attributable to Selected Major Risk, World Health Organization 2009