Farbivá

V Mana Drinku Sunlight a Love používame farbivá prírodného pôvodu. Sú súčasťou bežne konzumovaných potravín. Príjemnú žltú farbu Drinku Sunlight dodal extrakt z kurkumy a betakarotén. Červenú farbu Drinku Love dodal lykopén a už spomínaný betakarotén. Mana Drink Dream žiadne pridané farbivá neobsahuje.

Mana Prášok Love obsahuje prírodné farbivo zvané betanín. Slniečkovú farbu Prášku Sunlight dodává extrakt z kurkumy a Mana Prášok Dream ako aj Drink Dream neobsahujú žiadne pridané farbivo.

,,FARBÍME AKO PRÍRODA''

Betakarotén patrí medzi karotenoidy rozpustné v tukoch. Ide o pigment produkovaný rastlinami, ktorých plody (marhule, mango, mrkva a mnoho ďalších) sfarbuje do jasno žlta, oranžova až červena. Toto farbivo sa používa v potravinárskom priemysle, je bežne súčasťou jogurtov, syrov a pod. Betakarotén je prekurzorom potrebného vitamínu A. Pri nedostatku vitamínu A dokáže ľudské telo betakarotén využiť a premieňať ho na aktívnu formu vitamínu A. (Pre vašu predstavu, 1 μg vitamínu A zodpovedá 6 μg betakaroténu.)

Betakarotén pôsobí ako silný antioxidant, potláča negatívny vplyv voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú v koži v dôsledku UV žiarenia, a podporuje rast a regeneráciu kožných buniek (1).

Extrakt z kurkumy sa získava extrakciou koreňov materských rastlín rodu Kurkuma (rastlina príbuzná zázvoru). Extrakt z kurkumy obsahuje látku s farbiacim účinkom nazývanú kurkumín. Kurkumín je známy protizápalovými účinkami a využíva sa pri liečbe akné a zapálených rán. Pri kurkumíne boli popísané aj protirakovinové účinky, pretože podporuje biochemické procesy, ktoré vedú k programovanej smrti nádorových buniek (2). Kurkumín bežne nájdete v kari korení, jogurtoch, syroch a pod.

Lykopén patrí medzi karotenoidy rozpustné v tukoch podobne ako betakarotén. Ide o pigment, ktorý sa prirodzene vyskytuje v paradajkách, červenom melóne a grapefruitoch. Je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti (3).

Betanín je prášok získaný z koncentrovanej šťavy červenej repy. Ide o prírodné červené farbivo, ktoré patrí do skupiny betalaínov. Betalaíny sú látky rozpustné vo vode. Posledné preklinické štúdie poukazujú aj na ich antioxidačné a protizápalové účinky (4). Betanín sa ako pigment okrem iného vyskytuje v čínskom mangolde a dračom ovocí (pitaya) (4).

  

 

Literatúra:

  1. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2011.2021
  2. Betül Kocaadam & Nevin Şanlier (2017) Curcumin, an active component of turmeric (Curcuma longa), and its effects on health, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 57:13, 2889-2895, DOI: 10.1080/10408398.2015.1077195
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942711/
  4. Gengatharan, Ashwini, Gary A. Dykes, and Wee Sim Choo. "Betalains: Natural plant pigments with potential application in functional foods." LWT-Food Science and Technology 64.2 (2015): 645-649.